Javni razpis za sofinanciranje znanstvenoraziskovalnega sodelovanja med Republiko Slovenijo in Ljudsko republiko Kitajsko - 23.04.2018 - 31.12.2020 *31.12.2021
Vodja projekta na UM FZV:
- Prof. Dr (Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske) Majda Pajnkihar,
Sodelujoči:
- Izr. prof. dr. Dominika Vrbnjak,
- Doc. dr. Klavdija Čuček Trifkovič,
- Doc. dr. Zvonka Fekonja,
- dr. Nino Fijačko,
- Prof. dr. Gregor Štiglic.
Partner:
- Hangzhou Normal University
Koncept skrbi je osnovni koncept zdravstvene nege, ki ga lahko opišemo na številne načine, saj je delo medicinskih sester večdimenzionalno in kompleksno. Za skrbno ravnanje medicinske sestre potrebujejo tako strokovno znanje in izkušnje kot tudi veščine. Potrebno je nenehno raziskovanje koncepta skrbi, saj le-ta predstavlja osnovo za izboljševanje kakovosti in varnosti zdravstvene nege. Iz literature je razvidno, da medicinske sestre iz različnih kultur in držav različno dojemajo pomen skrbi. Koncept skrbi v zdravstveni negi na Kitajskem še ni dovolj natančno raziskan. Medicinski model oskrbe v praksi, izobraževanje in tudi religija bi lahko vplivali na zaznavanje skrbi pri kitajskih medicinskih sestrah, vendar so za to potrebne nadaljnje raziskave.
Ugotovljeno je bilo, da je potrebno raziskati percepcijo skrbi med študenti zdravstvene nege in ugotoviti, s kakšno percepcijo skrbi le-ti vstopijo v izobraževanje. Namen projekta je bil določiti percepcijo skrbi med slovenskimi in kitajskimi študenti zdravstvene nege in rezultate primerjati z rezultati drugih držav. Glavni cilji projekta so bili: pregled relevantne literature o skrbi med študenti zdravstvene nege, izvedba opazovalne presečne študije z uporabo standardiziranega vprašalnika z namenom raziskovanja percepcije skrbi na priložnostnem vzorcu študentov zdravstvene nege v obeh državah, primerjava rezultatov med Slovenijo in Kitajsko ter ostalimi državami, v katerih so raziskovali skrb med študenti zdravstvene nege, ter skupna priprava znanstvenih člankov in strokovnih prispevkov.
Ugotovitve so bile uporabne za razvoj novih izobraževalnih programov zdravstvene nege. Primerjava rezultatov s podobnimi raziskavami je dala še širši pogled na raziskovano področje dela. Upoštevanje različnih vidikov skrbi v praksi zdravstvene nege je pomembno tudi za zdravstveno politiko, zlasti v primeru prehajanja delovne sile iz Slovenije in Kitajske v zahodne države.