Univerzi v Mariboru, Fakulteti za zdravstvene vede je s strani organizacije AIME pripadla čast organizirati 21. Mednarodno konferenco Artificial Intelligence in Medicine (AIME 2023), ki je potekala v Portorožu, od 12. junija do 15. junija 2023.
Konferenca je združila vodilne mednarodne strokovnjake, ki so razpravljali o najnovejših dosežkih na področju umetne inteligence in njeni uporabi v medicini in zdravstvu. Dogodek je vključeval vabljena predavanja, panelne razprave in predstavitve posterjev, ki so zajemale različne teme, kot so strojno učenje, analiza velikih podatkov in uporaba umetne inteligence pri diagnozi in zdravljenju. Zbornik konference je, tako kot vsa leta od 1985 naprej, ko je bila izvedena prva konferenca AIME, tudi letos izšel pri založbi Springer.
215 udeležencev iz 27 držav je imelo priložnost za mreženje z raziskovalci in zdravstvenimi strokovnjaki ter izmenjavo idej o najnovejših trendih na področju umetne inteligence na različnih področjih zdravstva.
Ob uradni otvoritvi konference sta nas nagovorila državna sekretarka dr. Aida Kamišalić Latifić in prorektor za znanstvenoraziskovalno dejavnost Univerze v Mariboru, red. prof. dr. Dean Korošak, ki sta izpostavila dolgoletne raziskovalne izkušnje na področju v umetne inteligence in izkušnje na področju visokošolskega izobraževanja in umetne inteligence. Pozornost sta namenila tudi pomembnosti razvoja sistemov UI, ki so osredotočeni na človeka ter skladni z etičnimi načeli in človekovimi pravicami.
Prvi dan konference (12. junija) so v dopoldanskem času vzporedno potekale tri delavnice (Evaluation of Prediction Models in Medicine; pMineR & pMinShiny Tutorial; Mining and multimodal learning from complex medical data), v popoldanskem času pa je bil organiziran doktorski konzorcij s predstavitvami šestih najboljših doktorskih študentov s področja uporabe umetne inteligence v zdravstvu.
Prvi dan smo zaključili s panelom glavnih urednikov štirih revij, kjer smo razpravljali o trendih in izzivih znanstvenega publiciranja z naslednjimi gosti:
- prof. dr. Mor Peleg (Journal of Biomedical Informatics, JCR IF: 8.00)
- prof. dr. Carlo Combi (Artificial Intelligence in Medicine, JCR IF: 7.01)
- prof. dr. Dimitrios I. Fotiadis (IEEE Journal of Biomedical and Health Informatics, JCR IF: 5.77)
- prof. dr. Zoran Obradovic (Big Data, JCR IF: 4.43)
Drugi dan konference (13. junija) smo začeli z vabljenim predavanjem prof. dr. Zorana Obradovica, ki so mu sledila predavanja rednega dela konference. Tretji dan konference (14. junija) smo začeli z vabljenim predavanjem prof. dr. Nade Lavrač, ki so mu sledila predavanja rednega dela konference in predstavitve postrov.
Zadnji dan konference (15. junij) je potekalo pet delavnic:
- 2nd Workshop on Artificial Inteligence in Nursing (AINurse2023);
- 3rd Workshop on eXplainable Artificial Intelligence in Healthcare (XAI-Healthcare 2023);
- 13th International Workshop on Knowledge Representation for Heath Care (KR4HC);
- 7th International Workshop on Semantics-Powered Health Data Analytics (SEPDA 2023);
- 1st International Workshop on Process Mining Applications for Healthcare (PM4H).
Med delavnicami posebej izpostavljamo delavnico z naslovom 2nd Workshop on Artificial Intelligence in Nursing (AINurse23). Obstoječe tehnologije umetne inteligence v zdravstveni negi pomagajo medicinskim sestram prepoznati ogrožene paciente, pomagajo pri določanju prednosti zdravstvene nege in izboljšajo potek dela zdravstvene nege. Po drugi strani pa lahko umetna inteligenca povzroči nenamerne posledice, vključno z rasnimi ali drugimi pristranskostmi ali napačnimi priporočili za nego. To ustvarja vedno večje zanimanje za varno, etično in klinično primerno uporabo vrhunskih tehnologij umetne inteligence v zdravstveni negi. V nadaljevanju navajamo le nekaj zanimivih tem, ki so bile obravnavane na delavnici:
- razvoj in implementacija sistemov za podporo kliničnemu odločanju zdravstvene nege;
- standardizirana zdravstvena terminologija s področja umetne inteligence za zdravstveno nego;
- razvoj in implementacija tehnologije umetne inteligence osredotočene na zdravstveno nego;
- pristranskosti algoritmov.
Predsednik lokalnega organizacijskega odbora prof. dr. Gregor Štiglic je ob zaključku konference povedal: “Z izvedbo konference smo izjemno zadovoljni, saj smo presegli tako število registriranih uporabnikov kot tudi število izvedenih delavnic v okviru prejšnjih izvedb konference AIME, ki velja za najstarejšo konferenco s področja UI v zdravstvu oz. medicini (prva je bila izvedena leta 1987)".


