Do statusa študenta s posebnim statusom so opravičeni vsi študenti, ki se srečujejo s posebnimi okoliščinami ali obremenitvami, ki preprečujejo ali ovirajo njihovo polno in učinkovito vključevanje ter sodelovanje v študijskem procesu npr. zaradi izjemnih športnih, kulturnih dosežkov, akutne ali subakutne bolezni, poškodbe, medtem ko so do statusa študenta s posebnimi potrebami upravičeni študenti, ki se zaradi dolgotrajnih fizičnih, mentalnih, intelektualnih ali senzornih okvar srečujejo z ovirami pri študiju npr. gibalna oviranost, okvare vida, sluha, kronične bolezni.
Študent vloži vlogo praviloma ob vpisu v prvi letnik, višji letnik ali absolventsko leto ali kadar koli v času študija oz. med študijskim letom, in sicer v Referat za študijske in študentske zadeve. O vlogi za pridobitev posebnega statusa odloča Komisija za študijske zadeve, ki sprejme sklep, s katerim se študentu zaprošeni posebni status
lahko dodeli ali ne. V sklepu se navede tudi obdobje, za katero se študentu dodeli status. Praviloma se študentu dodeli posebni status za eno študijsko leto z možnostjo podaljšanja.
Postopek pridobitve posebnega statusa za različne kategorije študentov ter pravice in dolžnosti, ki izhajajo iz posameznega statusa ureja Pravilnik o študentih s posebnim statusom na Univerzi v Mariboru. Za študente invalide se postopki v zvezi s študijem in prilagoditvami zaradi specifike urejajo ločeno s Pravilnikom o študijskem procesu študentov invalidov Univerzev Mariboru.
Status študenta s posebnim statusom se lahko dodeli študentom, ki vlogi za pridobitev posebnega statusa priložijo ustrezna dokazila glede na to, za katere vrste poseben
status prosijo.
Vrste statusa:
Status študenta s posebnimi potrebami:
Študenti s posebnimi potrebami so:
- slepi in slabovidni študenti oziroma študenti z okvaro vidne funkcije,
- gluhi in naglušni študenti,
- študenti z govornojezikovnimi motnjami,
- študenti s primanjkljajem na posameznih področjih učenja,
- gibalno ovirani študenti,
- dolgotrajno bolni študenti,
- študenti z motnjami avtističnega spektra in
- študenti s psihosocialnimi težavami.
Status študenta s posebnim statusom:
Študenti s posebnim statusom so:
- študenti kategorizirani športniki in trenerji,
- študenti priznani umetniki in kulturniki,
- drugi študenti, ki se udeležujejo (področnih) mednarodnih tekmovanj, ter
- študenti starši do začetka obveznega šolanja otroka.
Pravilnik o študentih s posebnim statusom na UM (št. A5/2010-41 AG)
VLOGE:
Vloga za pridobitev statusa študenta s posebnim statusom
Vloga za pridobitev statusa študenta invalida
Brošura: Posebni statusi na UM (PDF; 624 KB)
Informacije glede posebnega statusa najdete tudi na spletni strani UM: https://moja.um.si/student/Strani/posebni-status.aspx.
Vlogo za pridobitev posebnega statusa vloži študent ob vpisu v letnik in sicer v Referat za študijske in študentske zadeve UM FZV. Vlogo obravnava Komisija za študijske zadeve UM FZV, ki odloča o vrsti in načinu prilagoditev posameznemu študentu s posebnim statusom. Status je veljaven eno študijsko leto.
Koordinatorka za študente s posebnim statusom je vodja Referata za študijske in študentske zadeve, Alenka Marsel, telefon: 02 300 47 15 in sicer v času uradnih ur, e-pošta: alenka.marsel@um.si. Na podlagi predhodnega dogovora po elektronski pošti je možen obisk ali svetovanje tudi izven uradnih ur.
Nekaj pomembnih informacij najdete tudi na spletnih straneh Društva študentov invalidov Slovenije ter v knjižici Prijazen študij za študente invalide (priporočila za prilagoditev študjiskega procesa).
AKCIJSKI NAČRT ZA ODPRAVO OVIR ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI / INVALIDE NA UM FZV ZA ŠTUDIJSKO LETO 2019/2020
AKCIJSKI NAČRT ZA ODPRAVO OVIR ZA ŠTUDENTE S POSEBNIMI POTREBAMI / INVALIDE NA UM FZV ZA ŠTUDIJSKO LETO 2023/2024
DODATNE INFORMACIJE o možnostih pridobitve novih ali izposoje rabljenih pripomočkov za študij.
Univerza v Mariboru si v sodelovanju z Društvom študentov invalidov Slovenije prizadeva ustvariti vključujoče in kakovostno izobraževalno okolje za študente s posebnimi potrebami oz. invalide.
Na Društvu študentov invalidov Slovenije je na voljo elektronska prenosna lupa in pa program za povečavo zaslonske slike Dolphin na USB nosilcu.
Društvo študentov invalidov Slovenije v sodelovanju s Študentsko organizacijo Univerze v Mariboru (ŠOUM) podeljuje sredstva za sofinanciranje nakupa novih, medicinsko tehničnih pripomočkov za študij in vsakdanje življenje. Več si lahko preberete v objavi ŠOUM v sodelovanju z DŠIS ponovno razpisuje sredstva za sofinanciranje nakupa medicinskih ali tehničnih pripomočkov in inštrukcij za študente s posebnimi potrebami .
V kolikor strošek nakupa pripomočka presega sredstva, ki so na voljo v sodelovanju s Študentsko organizacijo Univerze v Mariboru, Društvo študentov invalidov Slovenije zbira sredstva s pomočjo drugih donatorjev preko posebnega sklica za vsakega študenta posebej. Za podrobnejše informacije lahko pišete na alenka@dsis-drustvo.si.
Tudi na fakultetah Univerze v Mariboru so na voljo določeni pripomočki, ki jih lahko študenti uporabljajo ali si jih izposodijo v času študija. Za več informacij o razpoložljivih pripomočkih na izbrani fakulteti UM se obrnite na ustrezno kontaktno osebo fakultete UM za pomoč in informacije študentom s posebnim statusom.
Do nekaterih pripomočkov ste študenti upravičeni tudi preko Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Več o tem, kateri pripomočki so kriti in kakšen je postopek pridobitve, si lahko preberete na ZZZS - Pravica do medicinskih pripomočkov.