Razpis: »Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem – Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2020, za študijski leti 2018/2019 in 2019/2020«
Pedagoški mentorji:
- Izr. prof. dr. Mateja Lorber,
- Doc. dr. Nataša Mlinar Reljić,
- Prof. dr. Gregor Štiglic,
- Prof. Dr (Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske) Majda Pajnkihar.
Ostali sodelujoči:
- Doc. dr. Sergej Kmetec,
- Doc. dr. Leona Cilar Budler,
- Doc. dr. Zvonka Fekonja.
Partner:
- Polona Lah, Dom Danice Vogrinec Maribor
Študenti:
- Valentina Rojht
- Patricija Lunežnik
- Neža Mestek
- Tjaša Pečovnik
- Sanja Zupančič
- Katarina Dovnik
- Polonca Borko
- Ajda Novak
Strokovno podporno osebje na UM FZV:
- Maja Štiglic
Javni razpis za dodelitev sredstev se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014 - 2020 kot neposredna potrditev operacije - programa »Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem v lokalnem in regionalnem okolju – Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016 – 2020«, 10. prednostne osi »Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost«, 10.1 prednostne naložbe »Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc« in 10.1.3 specifičnega cilja »Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema«.
V študentskem projektu PaliOs, ki je trajal 4 mesece, je sodelovalo 8 študentov. Študenti so se seznanili z dosedanjimi ugotovitvami na področju izvajanja paliativne oskrbe v socialno-varstvenih zavodih in ugotovili, da ovire pri izvajanju paliativne oskrbe največkrat predstavljajo pomanjkljivo znanje s strani tima zdravstvene nege in oskrbe, prepozno vključevanje in nezmožnost individualne prilagoditve na zdravstveno stanje posameznika s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi ter da te ovire privedejo do slabše kakovosti življenja posameznika s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. Raziskava je bila izvedena med člani tima zdravstvene nege in oskrbe v socialno-varstvenih zavodih po celotni Sloveniji. Poleg izvedenega anketiranja so bile izvedene tudi fokusne skupine med osebjem tima zdravstvene nege in oskrbe, ki se vključujejo v paliativno oskrbo v socialno-varstvenih zavodih.
Na podlagi rezultatov izvedene ankete, analize mednarodnih smernic in rezultatov fokusnih skupin smo oblikovali predlog smernic, ki predstavljajo vodilo timu zdravstvene nege in oskrbe za izvajanje kakovostne paliativne oskrbe posameznikom s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi v socialno-varstvenih zavodih. V okviru projekta smo prav tako pripravili dve infografiki, in sicer o načelih paliativne oskrbe in o 10-tih najpogostejših zmotah paliativne oskrbe z namenom informiranja zaposlenih, posameznikov s kroničnimi boleznimi in njihovih svojcev. Izdelana je bila tudi spletna stran projekta, ki vključuje vsebine s področja opredelitve paliativne oskrbe, cilje ter ključne elemente paliativne oskrbe. Prav tako so na spletni strani predstavljene infografike ter izsledki vseh treh segmentov projekta.