EU4HEALTH, EU4H-2023-PJ
Vodja projekta na UM FZV:
- Izr. prof. dr. Dominika Vrbnjak,
- Prof. Dr (Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske) Majda Pajnkihar,
- Prof. dr. Gregor Štiglic,
Partnerji:
- 27 institucij iz 17 držav
Koordinator: European Institute of Oncology, Italija
O projektu ALTHEA
Po ocenah se je že vsak dvajseti Evropejec soočil z diagnozo raka. bolezen ne vpliva le na telo, temveč močno obremenjuje tudi duševno zdravje. Pacienti, ki se zdravijo zaradi raka, pa tudi preživeli po zdravljenju, se pogosto soočajo s številnimi psihološkimi in kognitivnimi izzivi, kot so anksioznost, depresija, strah in negotovost. Ti dejavniki lahko močno poslabšajo kakovost življenja bolnikov, njihovih družin in skrbnikov.
Na žalost psihološka podpora pogosto ni na voljo, kar je posledica neenakega dostopa do storitev in še vedno prisotne stigme, povezane z duševnim zdravjem. Številni pacienti, zlasti iz manj razvitih območij ali socialno ogroženih okolij, ne prejmejo ustreznega presejanja ali podpore na področju duševnega zdravja.
Raziskovalci projekta ALTHEA si prizadevajo reševati te izzive. Rešitve obstajajo. Sistematično presejanje duševnega zdravja omogoča, da pacienti pravočasno dobijo dostop do psihološke podpore. Ključnega pomena je zgodnje ukrepanje. Z zgodnjim prepoznavanjem opozorilnih znakov lahko zdravstveni delavci hitreje posredujejo, preprečijo poglabljanje stisk in zagotovijo bolj prilagojeno obravnavo.
Cilj projekta ALTHEA je zagotoviti kakovostno, oddaljeno psihološko podporo preko digitalnih platform. Z razvojem programske opreme, ki jo je mogoče uporabljati na preprostih napravah, želimo omogočiti dostopnost storitve v oddaljenih območjih in za posameznike z omejenim dostopom do napredne tehnologije.
Poleg podpore pacientov bodo raziskovalci projekta ALTHEA razvili smernice in dobre prakse za onkološke strokovnjake ter spodbujali sodelovanje s strokovnjaki za duševno zdravje. Z vključevanjem psihološke podpore v vse faze obravnave raka ALTHEA postavlja nov standard celostne onkološke oskrbe.
Sofinancirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorjev in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za zdravje in digitalno tehnologijo (HaDEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti HaDEA.
Projekt je sofinanciran v okviru Programa EU4Health 2021–2027 na podlagi pogodbe o dodelitvi sredstev št. 101161236.