OP Evropske Unije za raziskave in inovacije, Obzorje 2020, program Marie Skłodowska-Curie, po pogodbi št. 101036173
Vodja projekta na UM FZV:
- Viš. predav. mag. Barbara Donik.
Sodelujoči:
- Viš. predav. dr. Anton Koželj,
- dr. Nino Fijačko.
Ključno sporočilo projekta Evropske noči raziskovalcev 2021 (ENR2021): ZnAnosT za vsE (akronim: ZATE) je, da lahko vsak postane raziskovalec, glavni cilji pa so: približati raziskovalce širši javnosti, povečati ozaveščenost o raziskovalnih in inovacijskih dejavnostih z namenom okrepiti javno prepoznavnost raziskovalcev, ustvariti razumevanje vpliva raziskovalčevega dela na vsakdanje življenje državljanov ter spodbuditi mlade k izbiri raziskovalne kariere z vrsto raznolikih privlačnih aktivnosti festivalnega značaja v neformalnem, sproščenem okolju.
UM FZV je v projektu sodelovala z izvedbo pred-dogodka z naslovom Poklic raziskovalca v zdravstveni negi, kamor smo povabili dijake Srednje zdravstvene in kozmetične šole, ki so se udeležili predstavitve poklica raziskovalca v zdravstveni negi. V okviru dogodka smo pripravili predavanja o pomenu raziskovanja v zdravstveni negi ter zakaj moramo v zdravstveni negi raziskovati in kako nam to pomaga pri vsakdanjem delu s pacienti. Prav tako so dijaki slišali več o delu raziskovalca v zdravstveni negi v kliničnem okolju ter poteku izvedbe raziskave in načinih raziskovanja v zdravstveni negi. Manjkala ni tudi predstavitev igrifikacije na področju učenja in raziskovanja.
V drugem delu projekta je UM FZV sodelovala na dogodku v Europarku z naslovom »Raziskujem in rešujem življenja«, kjer so obiskovalci v obliki atraktivnega Kahoot kviza najprej preverili svoje obstoječe znanje iz nudenja temeljnih postopkov oživljanja in prve pomoči pri odrasli osebi ter v nadaljevanju v obliki igre in s pomočjo simulacijske lutke/blazine spoznali veščine, ki so bistvene pri nudenju temeljnih postopkov oživljanja pri odrasli osebi. Izvajali smo aktivnosti za ozaveščanje populacije o pomenu razkuževanja in umivanja rok za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, ter pravočasnega prepoznavanja znakov kroničnih nenalezljivih bolezni. V ta namen smo pripravili predstavitev pravilnega umivanja in razkuževanja rok, obiskovalci pa so lahko preverili učinkovitost pravilnega razkuževanja in umivanja pod ultravijolično svetlobo. Obiskovalcem smo merili različne parametre, kot je krvni tlak, pulz in krvni sladkor, ter predstavili pomen dela raziskovalca na področju preventivnih aktivnosti v skrbi za varovanje zdravja prebivalstva.