Z uvedbo digitalne identitete za zaposlene in študente na Univerzi v Mariboru, je edini način prijave
v omrežje EDUROAM naslednji:
POTREBUJETE:
- digitalno identiteto UM
- programsko opremo-odjemalec EDUROAM
https://cat.eduroam.org/
uporabniško ime: ime.priimek@um.si
geslo: <geslo>
Digitalna identiteta za študente:
uporabniško ime: ime.priimek@student.um.si
geslo: <geslo>
uporabniško ime: ime.priimek@guest.um.si
geslo: <geslo>
1. Kaj je Eduroam?
Storitev Eduroam omogoča študentom in zaposlenim varen in preprost dostop do zaščitenega brezžičnega (WLAN) omrežja na naši fakulteti in gostovanje v omrežjih drugih institucij, vključenih v sistem Eduroam.
V omrežje Eduroam so vključene izobraževalne in raziskovalne ustanove (fakultete, inštituti, srednje šole) v Sloveniji (http://www.eduroam.si) in tujini (http://www.eduroam.org).
Omrežje je zasnovano tako, da lahko naš študent vanj dostopa transparentno in brezplačno v katerikoli ustanovi, ki je članica Eduroam federacije (doma in v tujini), in to z istim uporabniškim imenom in geslom kot v "domačem" omrežju Eduroam (npr. predavatelj fakultete iz Ljubljane dostopa v zaščiteno omrežje Eduroam v Mariboru ali Kopru oz. v katerokoli omrežje Eduroam v tujini). Pri tem je tako sami ustanovi kot gostujočemu uporabniku zagotovljena kar največja varnost, saj je onemogočeno prisluškovanje in lažno predstavljanje.
Fakulteti za zdravstvene vede je znotraj objekta 100% pokrita z omrežjem Eduroam. Za to je poskrbljeno z osemnajstimi profesionalnimi dostopnimi točkami, ki so porazdeljene po celotnem območju fakultete.
Uporabniki morajo spoštovati veljavno zakonodajo, pravila uporabe akademskega omrežja Arnes.
2. Tehnične zahteve za dostop
V brezžično omrežje z imenom (SSID) eduroam se je mogoče povezati s prenosnim računalnikom, dlančnikom, telefonom; skratka z napravo, na kateri operacijski sistem in brezžični vmesnik podpirata standard 802.11b ali 802.11g ter varnostni protokol WPA-Podjetniško (WPA-Enterprise) ali WPA2-Podjetniško (WPA2-Enterprise) in prijavni standard 802.1x z EAP-TTLS + PAP.
Na prenosne računalnike, ki ne podpirajo zahtevanih standardov je potrebno namestiti brezplačen odjemalec (program) SecureW2, ki omogoči podporo za EAP-TTLS + PAP.
ARNES pa je SecureW2 še dodatno prilagodil slovenskemu omrežju Eduroam (eduroam_client), ki ga najdete tukaj: ftp://ftp.arnes.si/software/eduroam/
Za brezžični dostop je potrebno še veljavno uporabniško ime in geslo v matični ustanovi (fakulteti, inštitutu).
3. Navodila za instalacijo omrežja
Pred prvim priklopom v omrežje Eduroam je potrebno na napravo z brezžičnim vmesnikonm namestiti in ustrezno nastaviti SecureW2 odjemalca. Navodila za različne operacijske sisteme se nahajajo na http://www.eduroam.si/si/osebni-dostop/navodila-za-povezavo .
Priporočamo oporabo avtomatske namestitve https://cat.eduroam.org/ .
4. Uporabniško ime in geslo
Študenti Univerze v Mariboru uporabijo za dostop svoje uporabniško ime digitalne identitete in geslo.
Username: |
|
Password: |
»Geslo« |
Uporabniki morajo spoštovati veljavno zakonodajo, pravila uporabe akademskega omrežja Arnes.