Javni razpis projektno delo z gospodarstvom in negospodarstvom v lokalnem in regionalnem okolju - Po kreativni poti do znanja 2016/2017
Vodja projekta na UM FZV:
- Izr. prof. Dr (Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske) Majda Pajnkihar,
- Izr. prof. dr. Gregor Štiglic,
- Doc. dr. Petra Povalej Bržan,
- Asist. Nino Fijačko,
- Primož Kocbek.
Partner:
-
Nova Vizija d.d.
Sodelujoči študenti:
- Marijana BENDRA,
- Leona CILAR,
- Andrej FAJFAR,
- Sergej KMETEC,
- Leon KOPITAR,
- Matej LESKOVŠEK,
- Patricija LUNEŽNIK,
- Teja ŽEL.
Več na http://www.ri.fzv.um.si/modest2/indexENG.html
Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014 - 2020, v okviru prednostne osi: »10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost«, prednostne naložbe: »10.1. Krepitev enake dostopnosti vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine v formalnem, neformalnem in priložnostnem okolju, izpolnjevanje znanj, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, vključno prek poklicnega usmerjanja in validiranja pridobljenih kompetenc«, specifičnega cilja: »3. Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema«, v okviru potrjene operacije: »Projektno delo z gospodarstvom in negospodarstvom v lokalnem in regionalnem okolju – Po kreativni poti do znanja 2016/2017«.
Sladkorna bolezen je skupina različnih bolezni, ki jim je skupna previsoka koncentracija glukoze v krvi. Svetovna zdravstvena organizacija predvideva, da bo do leta 2030 imelo več kot 350 milijonov ljudi diagnozo sladkorne bolezni tipa 2. V Sloveniji je po nekaterih ocenah 136.000 bolnikov s SB, 109.000 je znanih, približno 20 odstotkov oz. 27.000 pa še neodkritih oz. se prisotnosti bolezni sploh ne zaveda.
Namen projekta MODEST2 je bil 1) razviti napovedni model za oceno tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2 pri svetovalnem delu diplomirane medicinske sestre/diplomiranega zdravstvenika, 2) oceniti stanje na področju hospitalizacij bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 2 ter analiza uporabe zdravil na tem področju v Sloveniji in 3) ozaveščati diplomirane medicinske sestre/diplomirane zdravstvenike in druge strokovnjake, zaposlene v zdravstvu, o pomenu zbiranja podatkov ter jim prikazati potencialno vrednost tako zbranih podatkov.
Pridobljeni rezultati v projektu MODEST2 bodo pripomogli k boljši oceni nediagnosticirane sladkorne bolezni tipa 2 in ponudili možnost spremljanja zdravstvenega stanja prebivalstva, kar bo vplivalo na zdravstveno državno blagajno.